Recenzja filmowa: Ida - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Ida

Proponujemy Państwu recenzję naszej nadziei na tegorocznego Oskara. Czy tak się stanie, przekonamy się już 22 lutego. Film miał swoją światową premierę 30 sierpnia 2013 roku, na ekrany kin polskich wszedł 25 października 2013.

 


 

Poprzednie recenzje:

Nie za bardzo lubię przystępować do oglądania filmu, który ma już potwierdzony status arcydzieła. Trudniej wtedy ocenić, na ile mój ewentualny zachwyt jest autentyczny, a na ile odgórnie narzucony przez uznanych krytyków i jury międzynarodowych festiwali.

„Ida” to ostatnio najjaśniejszy punkt na naszym kinowym firmamencie, bardziej jednak doceniony za granicą (Film obejrzało więcej Francuzów niż Polaków). Historia wychowanej w klasztorze Anny, która przed złożeniem ślubów, wyjeżdża by poznać swoją jedyną żyjącą krewną - ciotkę Wandę. Od niej dowiaduje się, że naprawdę ma na imię Ida i jest Żydówką. Razem decydują się pojechać do miejscowości, w której mieszkali rodzice Idy i odkryć, jak zginęli.

W tle obserwujemy prowincjonalną Polskę lat 60- tych. I to jaką! Wydaje się, że operatorzy przenieśli się w czasie. Powiedzieć o tym filmie, że to stylistyczny majstersztyk, to nie powiedzieć nic. Oscarowa nominacja za zdjęcia jest nawet bardziej trafiona niż ta za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Reżyser wybrał drażliwy, polski temat, więc postawił na oszczędne, wręcz ascetyczne środki wyrazu: czarno - białe zdjęcia, ograniczone dialogi, bardzo stonowane aktorstwo. Granica między subtelnością, a monotonią jest jednak bardzo cienka i parę razy złapałam się na tym, że chłonę piękne obrazy bez żadnej refleksji. Chyba jednak wolę filmy mniej doskonałe, nawet miejscami naiwne, za to takie, które mnie angażują bez reszty. A „Ida” praktycznie przez cały czas trzymała mnie na dystans. Doskonałą formą można się zachwycać tylko do pewnego stopnia, czasami nachalny minimalizm może być drażniący, zwłaszcza, gdy nie towarzyszą mu emocje.

To oczywiście nie zmienia faktu, że trzymam za film mocno kciuki, na równi z jego największymi entuzjastami, by do naprawdę imponującej kolekcji nagród dołączyła ta najważniejsza.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Agata Kulesza
Agata Trzebuchowska
Dawid Ogrodnik
Jerzy Trela
Adam Szyszkowski
Halina Skoczyńska
Dorota Kuduk
Natalia Łągiewczyk